sobota, 11 stycznia 2014

Mam haka na raka

Mam haka na Raka.

Dzisiaj trochę inaczej niż zwykle.W różnorakich mediach głośno jest o akcji:
''Mam haka na raka.'' Mi samej też obiło sie coś nie coś na ten konkretny temat o uszy, ale jakiejś konkretnej wiedzy nie miałam do tej pory. Nie tak dawno Masked pisała o tym projekcie, wiec co mi szkodzi napiszę i ja.
Na początku  proszę o wypełnienie dla Natalii Pawłowskiej ankiety.jest ona całkowicie anonimowa, krótka i nie zajmuje bynajmniej wiele czasu, sama ją wypełniałam
A teraz trochę o samej akcji:
''Mam haka na raka'' to ogólnopolska akcja, która  w tym roku, ma już siódmą edycję. Inicjatywa ta ma na celu przybliżyć społeczeństwu tematykę raka, oraz sprawdzić jego świadomość. W tym roku ''na tapecie''  jest chłoniak.
I oto informacje, które widnieją na oficjalnej stronie programu:


[...] jest Ogólnopolskim Programem dla Młodzieży, którego ideą jest zaangażowanie młodych ludzi do kształtowania postaw dorosłych Polaków. „Mam Haka na Raka” skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski a jego nadrzędnym celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez edukację oraz oswajanie młodzieży z tematem chorób nowotworowych.[...]
[...] „Mam Haka na Raka” w naturalny sposób wykorzystuje potencjał młodzieży - ich energię, niekonwencjonalny sposób myślenia oraz siłę perswazji - do promocji oraz ochrony zdrowia. Program trwa od 2007 roku, a każda edycja programu poświęcona jest innemu nowotworowi. Na przestrzeni sześciu lat zostały poruszone problemy takich raków, jak: piersi, szyjki macicy, prostaty, jelita grubego, płuc oraz nowotwór skóry - czerniak. Tegoroczna 7. edycja programu została poświęcona nowotworom układu chłonnego - chłoniakom. 
 Chłoniaki są to choroby nowotworowe, w których następuje nieprawidłowy wzrost komórek układu limfatycznego (chłonnego). Podobnie jak inne nowotwory, chłoniaki są chorobą komórek organizmu. Normalnie, komórki dzielą się w organizmie w sposób uporządkowany i kontrolowany. Jeśli jednak z jakiegoś powodu proces ten wymyka się spod kontroli i komórki zaczynają dzielić się i wzrastać, bez zachowania jakiegokolwiek porządku, formując się w jedną lub więcej grup węzłów chłonnych, tworzą w ten sposób chłoniaka.
Zdjęcie jest jednym ze slajdów prezentacji przygotowanej przez moją grupę,
zabrania się więc używania go do innych celów niż rozprzestrzenianie informacji o akcji.
   Według ostatnich danych pochodzących z Wielkiej Brytanii w ostatnim okresie nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na chłoniaki w grupie młodszych pacjentów: w wieku 13-19 lat chłoniaki stanowią około 25% nowotworów, a w grupie 20-24 lat nastąpiło podwojenie liczby nowych rozpoznań chłoniaka w okresie ostatnich 20 lat.
   Chorobę tę leczy się tak samo jak większość nowotworów - chemioterapią oraz radioterapią. Nie ma na razie skutecznego lekarstwa na chłoniaka, jednak te sposoby pomagają niektórym chorym w powrocie do zdrowia. Taka diagnoza nie musi być wyrokiem śmierci! 

***

I teraz jeszcze chciałbym zaapelować, aby każdy kto ma bloga, Facebooka, ''Twittera'' czy chociażby zwykłe konto Google i chciałby choć trochę przyczynić sie do rozpowszechnienia akacji napisał o tym gdzie może czyli właśnie na swoim blogu, czy tablicy lub skopiował posta mojego /Masked. Więcej informacji włośnie u niej. Im więcej ludzi o tym przeczytam, tym większa będzie świadomość. Na raka umiera codziennie sporo osób, warto by przez profilaktykę uświadomić chociażby jedną osobę, która wiedząc może na czas się uratować. To prawi nie kosztuje, a moze przynieść ogromne korzyści.
***
Większość informacji pochodzi ze stron 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

:*